Concursul regional de matematică «Discipolii lui Pitagora», la final!

Concursul regional de matematică «Discipolii lui Pitagora», la final!

0

Oraşul Vaii Jiului, Lupeni, a fost gazda celei de-a XIIIa ediţii a Concursului Regional de Matematică, «Discipolii lui Pitagora».  Concursul a fost iniţiat în cadrul parteneriatului educaţional, încheiat între profesorii de matematică Velcea Emilia, de la Şc.Gimn. Nr.2 Lupeni,structura a Liceului Teoretic « Mircea Eliade » şi Victoria Giorgi de la Şc.Gimn.  «Sf. Nicolae « Tg. – Jiu – Gorj, prima ediţie având loc la Lupeni în 2005.

Scopul concursului  a constat în stimularea interesului elevilor pentru studiul matematicii ,astfel incat acestia sa fie cat mai bine pregatiti pentru standardele pe care societatea viitorului le propune și în evaluarea elevilor intr-un mediu extern ,diferit de cel al scolii in care invata zi de zi si obtinerea unei cat mai clare imagini asupra nivelul lor de pregatire.

Anul acesta au participat elevi din judetele Hunedoara, Gorj, Dolj, Mehedinti și Olt.

Profesorii organizatori Velcea Emilia, Vlaicu Octavia, Carlugea Maria, , Harangus Violeta,Mircea Adrian ,Scutariu Daniela,Giorgi Victoria au facut totul ca delegaţiile sosite să aibă un program adecvat spiritului de competiţie , dar şi o binevenită relaxare într-o excursie la munte – astăzi, când pentru şcoală şi pentru premianţi se găsesc tot mai puţine resurse.

A fost organizata o zi plina de activităţi: concursul de matematică, festivitatea de premiere – acordare de diplome şi premii, dar şi miniexcursii la Câmpul lui Neag, Cheile Buţii, Valea de Peşti, Cascada Lupeni.

Concursul a fost finantat, de Primaria Lupeni ,careia ii mutumim si de coordonatori.

O zona pitoreasca a spatiului cuprins intre inaltele ramificatii ale Muntilor Retezat, Valcan, Parang si Surianu, Valea Jiului de Vest a fost numita in ultimii ani o « Vale a Plingerii »bantuita de somaj,de criza postcomunista, de criza economica,este lipsita azi de poluare, dar si de resurse pentru dezvoltare -acesti elevi si profesorii lor vor sa demonstreze o data in plus,ca un astfel de loc de tara nu trebuie abandonat, nici ostracizat ci sprijinit pentru dezvoltare durabila. EUROPA ESTE SI IN LUPENI !.

            Castigatorii concursului au fost :

 

                       Clasa a IVa

 

                                           VLAD ANDREI ROBERT     -Slatina – Olt

PREMIUL I               AMARIOANEI MADALIN -Tg.-Carbunesti -Gorj

                                      ANGHELOIU DAVID         -Tg-Jiu -Gorj

                                       BORCAN ADRIAN               -Tg-Carbunesti -Gorj    

                                       BUJU STEFANIA                 -Tg-Jiu -Gorj

                                       ENACHE MIHAI                     -Tg-Jiu –Gorj

                                       GAINARU MARIA                 -Motru –Gorj

                                       LEPADATU VLAD                  -Motru – Gorj            

 

                                     RUGEANU ANDREI                   –Tg-Jiu –Gorj

                                     SECOTA TEODORA                   -Tg-Jiu –Gorj

                                     TITERLEA STEFAN                    -Tg-Jiu- Gorj

                                     VAIDA SAMFIRA                       -Tg-Jiu –Gorj

                                    

PREMIUL II              BOLTASU TEODOR                     -Tg-Jiu-Gorj

                                      ENESCU ROBERT                         -Drobeta –Tr.Severin -Mehedinti

                                     LISITA DENIS                                 -Tg-Jiu -Gorj

                                     LOGASCU STEFANIA                 -Tg-Jiu –Gorj

                                     TROTEA ALVARO                        -Filiasi – Dolj

 

                 CLASA a Va

 

     PREMIUL I               VERSANSZKI RAUL- Sc. Gimn.Nr.2 -Lupeni-Hunedoara

                           BUJOR IONUT                                    -Tg-Jiu –Gorj

                               ILIESCU DAVID                                 -Drobeta-Tr-Severin-Mehedinti

 

PREMIUL II           BULEAUCA DARIUS                        -Tg-Jiu -Gorj

      

                           PASARE CRISTINA                             -Tg-Jiu-Gorj

PREMIUL III           CURELEA MAGDA                             -Tg-Jiu-Gorj

                                   NITU VLAD                                           -Tg-Jiu-Gorj

MENTIUNI               TRUNCHI DENIS                                 -Filiasi –Dolj

                                  DUDUIANU CRISTINA Sc.Gimn. 2    -Lupeni –Hunedoara

                                   CARAGEA DALIA                               -Tg-Jiu -Gorj

         Clasa a VIa

PREMIUL I         SAVU RAZVAN                                     -Tg.-Jiu –Gorj

 

PREMIUL II         DONICA ION -Sc.Gimn.Nr.2                -Lupeni-Hunedoara

 

PREMIUL III     RUSET ALINA                                         -Motru -Gorj

                               TANASE NICOLESCU TEODOR         -Tg.-Carbunesti –Gorj

 

MENTIUNI           LUNTRARU ALEXANDRA                   -Tg-Carbunesti-Gorj

                               TUDORACHE LUCIA                             -Motru –Gorj

                               CASIU COSMINA                                  -Filiasi –Dolj

                               STANICA ANDREI                               -Tg-Jiu –Gorj

                               IACOBESCU DARIA                             -Tg-Jiu –Gorj

                               GINGU ALEXANDRA                           -Filiasi-Dolj

                               STAICULESCU ALEXANDRU             -Filiasi-Dolj

 

     Clasa a VIIa

 

         PREMIUL I            NUTA ALEXANDRU                               -Vulcan-Hunedoara

 

         PREMIUL II           PASARE DENIS FLORIN                          -Tg.-Carbunesti-Gorj

 

         PREMIUL III           CRISTESCU ANDREI                               -Brad-H unedoara

                                           ILEA MARIO                                             -Novaci- Gorj

                                          PASARE VLADUT FLAVIUS                 -Tg.-Carbunesti-Gorj

                                           TUNSEANU CRISTIAN                             -Tg.-Carbunesti-Gorj

 

         MENTIUNI             AVRAM DRAGOS                                    -Motru -Gorj

                                           LEACH ANTONIA                                    -Brad -Hunedoara

                                           BONTEA ELENA                                       -Motru-Gorj

                                           ROGOVEANU TUDOR                             -Brad- Hunedoara

        

                     Clasa a VIIIa

 

         PREMIUL  I             VASILE MARIAN                                   -Drobeta –Tr.Severin-Mehedinti

 

         PREMIUL   II             GROZA IULIA                                       – Motru-Gorj

                                             POPA LAURA DENISA                         -Drobeta –Tr-Severin-Mehedinti

 

         PREMIUL III             ALDEA DANUT                                     -Filiasi- Dolj

 

         MENTIUNI               NITESCU ADRIANA                               -Petrosani-Hunedoara

                                             BREZNICEANU MIHAI                           -Motru –Gorj

                                             ANGHELUS ANCA                                   -Lupeni-Hunedoara

 

                     FELICITARI participantilor !

 

 

                                                               Prof. coordonatori : Velcea Emilia

                                                                                               Giorgi Victoria